‚Święto Chleba’ w Szkole Podstawowej nr 21 w Zielonej Górze- informacja

On 6 października 2013 by a dupa rośnie

Jakiś czas temu rozmawiałam z Karoliną, koleżanką z pracy, która powiedziała mi, że chciałaby w szkole zrobić akcję mającą na celu pokazanie uczniom, w jaki sposób piecze się chleb. Temat jak najbardziej podłapałam i tak oto w pięć osób postanowiłyśmy nagłośnić nieco ten temat. W skład naszej ekipy wchodzą:

 • Karolina Szefler-Serylak- pomysłodawczyni akcji

 „Nazywam się Karolina Szefler-Serylak, uczę historii i przyrody w SP nr 21. Jestem też szczęśliwym wychowawcą wyjątkowej klasy 5b. Bardzo się cieszę, że udało mi się zainspirować koleżanki Karolinę, Kasię, Ewę, Dorotę do wspólnego organizowania I Święta Chleba w naszej szkole. Czuję, że czeka nas mnóstwo atrakcji i dobrej zabawy. Dziękuję Koleżanki:-)

Skąd pomysł? Od kilku lat sama w domu wypiekam chleb, metodą tradycyjną – 
i nie znam osób, którym by on nie smakował. Zapach unoszący się z kuchni 
w trakcie pieczenia przypomina mi dzieciństwo spędzone w wiejskim, przytulnym domu, w otoczeniu niesamowitej przyrody.

Wychowując się na wsi, miałam możliwość obserwowania pracy przy żniwach, poznałam rodzaje zbóż, widziałam jak wytwarza się mąkę, doświadczyłam też jak ciężką pracę wykonują rolnicy….później, jako osoba dorosła wyjeżdżając na Ukrainę mogłam obserwować prace związane ze żniwami wykonywane 
w sposób tradycyjny bez użycia maszyn mechanicznych. Tam też, po raz pierwszy mieliłam ziarno na żarnach, a później w chlebowym piecu wypiekałam chleb. Było to w roku 2003 i od tego czasu kiedy mogę i gdzie mogę „podglądam” prace domowe związane w wypiekaniem chleba. 

Myślę, że warto pokazać walory zdrowego pieczywa (bez sztucznych barwników, konserwantów, polepszaczy smaku) młodym ludziom, uczniom. Może się komuś spodoba i sam zacznie w domu wypiekać chleb? 

„Jesteś tym, co jesz” – więc zastanówmy się razem, co jemy i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie, pracę mózgu, przyswajanie wiedzy. Zapraszam wszystkich do wspólnej zabawy i degustacji. Może jest wśród Was ktoś chcący się podzielić swoją wiedzą i umiejętnościami??? Do zobaczenia 17 października”.

 • Karolina Kopaczyńska

„Nazywam się Karolina Kopaczyńska, uczę przyrody w SP nr 21 i geografii w Gim nr 8, czyli jestem pracownikiem Zespołu Edukacyjnego nr 3 J. Mam też przyjemność być wychowawcą wyjątkowej klasy VI b.

Na hasło „chleb” mam zawsze przyjemne skojarzenia: chrupiąca skórka, cudowny zapach no i ten smak, wręcz nie do opisania…… mniam mniam! Kiedy usłyszałam o zamiarze przeprowadzenia w naszej „Święta Chleba” pomyślałam, że to może być najsmakowitszy dzień w ciągu roku.

Jako biolog z wykształcenia, wiem, jak ważne jest pieczywo w naszej diecie. Chcemy przybliżyć jego znaczenie całej społeczności szkolonej.

Zamierzam sama upiec chleb na naturalnym zakwasie i przygotować coś pysznego do chleba, ale to niech będzie niespodzianką.

Zachęcamy do zaprezentowania własnych zdrowych wypieków zarówno uczniów jak i ich rodziców”.

 • Dorota Konopacka i Ewa Przykuta

„Jesteśmy świetlicą szkolną działającą przy Szkole Podstawowej nr 21 w Zielonej Górze.
Spotykamy się codziennie w godzinach 6.30-17.00. 

W tym roku szkolnym postanowiliśmy w ramach promocji zdrowego stylu żywienia zorganizować akcję pod hasłem „Święto chleba”.

Imprezę, w której poznamy tradycyjne sposoby wypiekania chleba w naszej świetlicy koordynować będą panie: Dorota Konopacka i Ewa Przykuta.

Z dużym zainteresowaniem będziemy śledzić sposób, w jaki można produkować żywność bez konserwantów, ponieważ wszyscy chcemy być zdrowi”.

 • i ja czyli Kasia Sadłowska

„Nazywam się Kasia Sadłowska i oprócz prowadzenia kulinarnego bloga A dupa rośnie pracuję także w Szkole Podstawowej nr 21 w Zespole Edukacyjnym nr 3 w Zielonej Górze, w której jestem współodpowiedzialna za Samorząd Uczniowski klas I-III. 

Od dłuższego czasu przywiązuję większą uwagę do tego co jem, unikam półproduktów i czytam składy poszczególnych artykułów spożywczych. 

Kiedy więc powstał pomysł, żeby przeprowadzić akcję pod hasłem ‘Święto chleba’ w naszej szkole- od razu zgodziłam się wziąć w nim udział! 

Dzięki temu projektowi chcemy pokazać uczniom w jaki sposób powstaje chleb, jakie składniki są do niego potrzebne, co to jest zakwas i do czego służą drożdże oraz z jakimi zdrowymi przysmakami można zjeść pieczywo. 

Podczas ‘Święta Chleba’ zamierzamy wypiekać z uczniami bochenki chleba oraz pyszne bułeczki. Każdy będzie mógł także przynieść swój domowy wypiek do degustacji. 
Chciałybyśmy zaangażować uczniów naszej szkoły, ich rodziców oraz nauczycieli.

Celem tej akcji będzie przede wszystkim promowanie zdrowego odżywiania. Chcemy uświadomić uczniom, że to, co mogą sami przygotować z rodzicami w domu jest o wiele zdrowsze!!!!”

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Akcję dumnie nazwałyśmy ‚Świętem chleba‚ i planujemy jego realizację dnia 17go października w naszej szkole.

Kiedy zaczęłyśmy wszystko skrupulatnie planować, wpadłam na pomysł, żeby tą akcję nieco… nagłośnić. Chciałam, żeby o tym wydarzeniu dowiedziało się nieco więcej osób. Może dzięki temu inni nauczyciele zostaną zainspirowani i zrobią podobny projekt w swojej szkole? Byłoby miło:-)

Nie ukrywam, że tego typu akcja wymaga niemałego wkładu finansowego, postanowiłam zdobyć kilku partnerów.

Udało się!

Do akcji włączyły się zielonogórskie sklepy ze zdrową żywnością oraz firmy zajmujące się produkcją dżemów i konfitur. Od naszych partnerów otrzymamy składniki do wypieku chleba oraz pyszności zamknięte w słoiku do degustacji:

święto chleba- przyjaciele jedzenia

święto chleba- kardamon

święto chleba- zielona farma

święto chleba- luks pomada

święto chleba- spiżarnia

święto chleba- fimaro

Za wszystkie podarunki bardzo serdecznie dziękujemy!!!!!!

Udało mi się także namówić do współpracy 2 zielonogórskie blogerki- Sylwię-‚Pożeraczkę‚ oraz Magdę z ‚Przepysznika‚, od których otrzymamy przepyszne domowe wypieki.

Do naszej akcji chcemy także zaangażować uczniów wraz z rodzicami. Wszystkie chętne osoby mogą mieć swój mały udział w  tym wyjątkowym dniu.

Do dnia 11go października czekamy na prace plastyczne poświęcone wypiekowi pieczywa oraz na wierszyki i przysłowia związane z tym tematem. Pracami chcemy udekorować szkolne korytarze.

Ten dzień będzie dla nas również wyjątkowy z innego powodu. Podczas Święta Chleba będzie organizowana zbiórka pieniędzy dla naszej chorej uczennicy- Ani Maciąga z klasy 3c. Ania jest już w chwili obecnej po operacji usunięcia nerki i czeka w chwili obecnej na przeczep. Potrzebny jest każdy grosik i każda złotówka. Wszystkie pieniądze, które zostanę zebrane tego dnia w naszej szkole przekażemy właśnie Ani. A jeśli i Wy chcielibyście dołączyć się do zbiórki, podaję numer konta:

Bank PKO SA oddział w Zielonej Górze, Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Nerka”,
98 1240 6843 1111 0010 5285 6896
z dopiskiem „Ania”

Wszystkie informacje związane ze ‚Świętem Chleba’ możecie śledzić na fejsbuku- https://www.facebook.com/events/531717330231666/

Poza tym… 7go października można nas było usłyszeć w Radiu Zachód (no takiego rozgłosu, to ja się nie spodziewałam:-)))

<<<link do nagrania>>>

święto chleba radio zachód

2 komentarze to “‚Święto Chleba’ w Szkole Podstawowej nr 21 w Zielonej Górze- informacja”

Trackbacks & Pings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Batoniki musli

   Dziś wpis na szybkiego, bo jestem dość zalatana;p. Jestem właśnie w przerwie...

  • Piotrek i jego feta

     Mój Tomasz stwierdził dzisiaj, że „na Dupie jest małe zatwardzenie”, i...

  • Ziołowe ogórki małosolne

     Składniki (nie podaję dokładnych ilości, bo to zależy od Waszego apetytu...

 • Wszystkie zdjęcia i teksty zamieszczane na tym blogu są mojego autorstwa. Nie zgadzam się na ich kopiowanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody. Dz. U 1994 nr 24 poz.83
 • Kategorie