Manufaktura w Bolesławcu

manufaktura (2)

Byliśmy już tyle razy w Bolesławcu, ale ani razu nie zainteresowaliśmy się tamtejszą ceramiką. Dziadeńki Tomka mieszkają właśnie w tym mieście i kiedy mieliśmy ich odwiedzić, postanowiłam wybadać czy przypadkiem nie ma możliwości zwiedzenia fabryki. Obejrzałam przepiękny film o tym jak powstają te naczynia, więc postanowiłam koniecznie wpaść tam z aparatem:-) Zadzwoniłam i okazało się, że jak najbardziej organizowane są wycieczki z przewodnikiem. Umówiliśmy się i w środę 3go lipca podreptaliśmy do muzeum przy ul. Gdańskiej 30.

Weszliśmy do sklepu… . Moje oczy wyszły na wierzch! Rety, ile tam tego wszystkiego było!! Tyle wzorów, kształtów… . „Chcę to! I tamto:-)”

manufaktura

Jednak zanim opustoszyliśmy nasze portfele udaliśmy się na zwiedzanie fabryki. Oprowadzała nas sympatyczna Pani Ewa i Pan Tomek (również sympatyczny:-), którego jak się potem okazało znał mój Tomek jeszcze ze szkolnych czasów.

manufaktura (3)

Zostaliśmy po kolei oprowadzeni po wszystkich poszczególnych miejscach, w których tworzy się ceramikę. Widzieliśmy panów, którzy z gliny formują naczynia oraz panie, które doklejają uszka i dopieszczają ostatecznie talerze i kubeczki.

manufaktura (6)

manufaktura (7)

Byliśmy też w magazynach, w których suszy się naczynia oraz w najbardziej malowniczym pomieszczeniu…  czyli tam, gdzie panie malują RĘCZNIE ceramikę. I to, co się tam dzieje przerosło moje oczekiwania. Pań jest tam mnóstwo i każda z nich cierpliwie rysuje pojedyncze elementy za pomocą stempelków i pędzelków. Stałam przy nich i bałam się odezwać, żeby czegoś przeze mnie nie zepsuły, hihi. Jedna z nich powiedziała mi, że można się u nich zapisać na warsztaty i samemu pomalować kubeczek- zaświeciły mi się na ten pomysł oczka:-) Następnym razem z pewnością skorzystam z tej możliwości!

manufaktura (5)

manufaktura (4)

manufaktura (1)

manufaktura (2)

Po zwiedzaniu wróciliśmy do sklepu… .

Wydaliśmy ok. 200zł.

No, nie dało rady się powstrzymać!:D

Czas spędzony w fabryce był przesympatyczny i przepiękny! Bawiliśmy się przednio i gorąco polecamy Wam to miejsce! I ze względu na przemiłe osoby, które tam pracują i za przepiękne rzeczy, które można tam kupić:-) Z pewnością znajdziecie coś dla siebie!

Wszystkie zdjęcia z tego spotkania znajdziecie TUTAJ.

manufaktura (3)

7 komentarzy to “Manufaktura w Bolesławcu”

Trackbacks & Pings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Wszystkie zdjęcia i teksty zamieszczane na tym blogu są mojego autorstwa. Nie zgadzam się na ich kopiowanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody. Dz. U 1994 nr 24 poz.83
  • Kategorie