Porady

Porady zamieszczone na tej stronie zaczerpnęłam zarówno od znawców kuchni jak i amatorów oraz dzięki moim własnym obserwacjom. Będę je przytaczać w formie cytatów z moimi niewielkimi modyfikacjami.

Będę je systematyczne sprawdzać i nie ukrywam, że liczę również na współpracę z Wami:-) Jeśli chcecie coś dorzucić od siebie, piszcie!

 • Krojąc cebulę, należy zostawić jej korzeń. Gdy się go odkroi, cebula puści sok i zaczniemy płakać (Gordon Ramsay)
 • Piekarnik włączamy co najmniej 20 minut przed pieczeniem (Gordon Ramsay)
 • Nigdy nie solić jajek przed smażeniem, bo to zniszczy ich konsystencję i kolor. Posolić je dopiero pod koniec (Gordon Ramsay)
 • Mięso powinno być w temperaturze pokojowej, zanim zaczniemy go piec czy smażyć. Mięso przyrządzane prosto z lodówki będzie twarde. Zawsze po pieczeniu należy dać mu odpocząć. Będzie wówczas miękkie i soczyste (Gordon Ramsay)
 • Surowe mięso przechowuj w lodówce pod owocami i warzywami, ponieważ to zapobiega ryzyku zanieczyszczenia produktów. W ten sposób płyn ściekający z mięsa nie będzie kapał na produkty, które będą spożywane bez jakiejkolwiek obróbki (książka ‚Gotowanie dla geeków’)
 • Żeby oddzielić ząbki czosnku od główki, należy obciąć nasadę łodygi czosnku, a następnie uderzyć go pięścią lub płaską powierzchnią noża. Ząbki czosnku najlepiej obiera się po wrzuceniu ich do garnka z gotującą się wodą na 30 sekund- skórki odchodzą wtedy z łatwością. Aby rozetrzeć czosnek na gładką masę, należy posypać go solą, a następnie rozetrzeć płaską częścią noża lub w moździerzu. Chcąc pozbyć się zapachu czosnku z rąk, wystarczy umyć je w zimnej wodzie, natrzeć solą, a potem umyć jeszcze raz mydłem w ciepłej wodzie. W razie potrzeby czynność powtórzyć (Julia Child)
 • Nie rób tłoku na patelni- należy pamiętać, by zostawić niewielki odstęp między kawałkami smażonego mięsa. W przeciwnym wypadku zaczną się dusić a nie smażyć (Julia Child)
 • Przypalony garnek można wyczyścić w następujący sposób- do garnka nalać wody i dodać po 2 łyżki sody oczyszczonej na każdy litr płynu. Gotować na wolnym ogniu przez 10 minut, przykryć i odstawić do namoczenia na kilka godzin lub na noc. Spalenizna powinna dać się łatwo zeskrobać twardą szczotką (Julia Child)
 • Po otwarciu opakowania proszku do pieczenia, proszek zachowuje swoje właściwości przez mniej więcej pół roku. Zawsze można jednak sprawdzić, czy nie stracił swojej mocy- wystarczy wsypać 1 łyżeczkę do 1/2 szklanki gotującej się wody- jeśli nie zacznie mocno się pienić, jest do wyrzucenia (Julia Child)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Wszystkie zdjęcia i teksty zamieszczane na tym blogu są mojego autorstwa. Nie zgadzam się na ich kopiowanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody. Dz. U 1994 nr 24 poz.83
 • Kategorie