Chleb. Domowa piekarnia

chleb. domowa piekarnia (1)

Odpalanie piekarnika podczas tak wysokich temperatur na dworze nie jest zbyt mądrym pomysłem, ale jak tu się oprzeć takim smacznym przepisom Piotra Kucharskiego w jego najnowszej książce „Chleb. Domowa piekarnia” (wyd.Pascal)?

No jak??

Zaczęłam więc od chrupiących i delikatnych grahamek oraz tart z cebulą i boczkiem. Zarówno jeden jak i drugi przepis wyszedł elegancko!

Teraz robię mini przerwę w wypiekaniu, bo jednak rozsądek wygrał:-)

Poczekam na małe ochłodzenie… .

Książka jednak nie kurzy się na półce, oj nie… .

Z wielką chęcią kartkuję ją wieczorami, przeglądam, czytam i cieszę oko. Jest to jedna z ciekawszych/fajniejszych/ładniejszych książek, które pojawiły się ostatnio na polskim rynku wydawniczym.

Książką zachwyca od samego początku- twarda okładka, większy format, sympatyczne zdjęcie autora z przepięknymi bochnami chleba.

Spis treści jest krótki, ale konkretny. Bez problemu znajdziemy to, co nas interesuje- od pieczywa na zakwasie, poprzez drożdże, aż do dodatków do pieczywa. Dla każdego coś chrupiącego:-)

chleb. domowa piekarnia (3)

Książka zaczyna się przepięknym rozdziałem o historii wypiekania chleba w rodzinie autora. Rozdział ten po prostu trzeba przeczytać! Czarno-białe z rodzinnego albumu dodają niesamowitego klimatu i autentyczności.

chleb. domowa piekarnia (17)

Rozdział I poświęcony jest teorii. Poczytamy sobie o najważniejszych składnikach potrzebnych do wypieku pieczywa oraz o kuchennych gadżetach, które warto mieć w swoich kuchniach. Taki mały, aczkolwiek bardzo przydatny standardzik.

Absolutny ‚must read’ dla wszystkich zaczynających przygodę z pieczeniem chleba, to podrozdział poświęcony etapom powstawania pieczenia. Autor dokładnie przedstawił kolejne etapy, dzięki czemu wiadomo już – przynajmniej w teorii- co po kolei się dzieje.

Zaraz po teorii czas na praktykę.

chleb. domowa piekarnia (4)

chleb. domowa piekarnia (5)

chleb. domowa piekarnia (6)

A jest w czym wybierać! Piotr Kucharski przygotował 14  przepisów z wykorzystaniem zakwasu oraz 15 z drożdżami. Dodatkowo, w książce znajdziemy 18 pomysłów (również z drożdżami) na wypieki o ‚ciut innym kształcie’, po to, żeby poćwiczyć technikę formowania pieczywa. Oprócz czytelnego sposobu kształtowania bułeczek czy rogali, zobaczymy także zdjęcia przedstawiające kolejne etapy tworzenia wypieków.

Do każdego przepisu dołączone jest zdjęcie gotowego wypieku oraz do wielu z nich dodane jest fotografia przedstawiająca sposób formowania pieczywa.

chleb. domowa piekarnia (15)

chleb. domowa piekarnia (16)

Zdjęcia są mega apetyczne, a potrawy są przecudownie wystylizowane. Bardzo cieszy mnie fakt, że wypieki te były przygotowane przez autora.

chleb. domowa piekarnia (7)

chleb. domowa piekarnia (9)

chleb. domowa piekarnia (10)

chleb. domowa piekarnia (11)

chleb. domowa piekarnia (14)

Opis wykonania danej potrawy jest przejrzysty, ale mały minus książka dostaje za to, że czasami fragmenty przepisów są na zasadzie kopiuj-wklej, czyli dokładnie ten sam tekst pojawia się w kilku przepisach.

chleb. domowa piekarnia (12)

Partnerem wydania tej książki była pewna firma na literę P, i gdzieniegdzie pojawia się reklama sprzętu tejże firmy, ale lokowanie tego produktu nie kłuje w oczy, także luzik:-)

Na samym końcu książki znajduje się tradycyjnie indeks ułatwiający wyszukanie danego przepisu.

Książkę tę polecam zarówno osobom początkującym w kuchni, jak i tym, którzy mają już jakieś pojęcie o pieczeniu. Jedni i drudzy powinni być z niej bardzo zadowoleni!!

/wpis powstał przy współpracy z wydawnictwem Pascal/

chleb. domowa piekarnia (13)

Trackbacks & Pings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Biszkopciki

   Jest wieczór. Jestem sama w domu (nie licząc psa). Coś bym zjadła....

  • Kruche babeczki z kremem mascarpone

   Szykując kawkę urodzinową dla mojej rodziny, postanowiłam, że oprócz bezy i mazurka...

  • Domowe cappuccino

     Zobaczyłam wczoraj w sklepie cappuccino o smaku szarlotki. Mało nie padłam. Że jak?...

 • Wszystkie zdjęcia i teksty zamieszczane na tym blogu są mojego autorstwa. Nie zgadzam się na ich kopiowanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody. Dz. U 1994 nr 24 poz.83
 • Kategorie