Persiana

‚Persiana’ spodobała mi się od samego początku. Niewiele jest bowiem książek kucharskich z przepisami na potrawy Bliskiego Wschodu, które w tak prosty sposób potrafią zainteresować czytelnika.

Sabrina Ghayour, autorka książki, jest samoukiem. W jej rodzinnym domu jedzono cały czas te same potrawy, a ona sama zaczęła eksperymentować w kuchni. Początkowo skupiła się na perskich potrawach, ale z czasem zaczęła sięgać po inspiracje z innych krajów Bliskiego Wschodu. Ponadto, 30 lat swojego życia Sabrina spędziła w Anglii, dzięki czemu jej przepisy opierają się na łatwo dostępnych produktach i uproszczonych przepisach. Według zaleceń autorki- nie należy jednak kurczowo trzymać się składników zaproponowanych przez nią samą- warto dorzucić coś od siebie.

Spis treści jest krótki, ale konkretny. Bez problemu znajdziemy to, co nas interesuje- od przekąsek i sałatek, poprzez zupy i dania pieczone, aż do deserów. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Ciężko wybrać mi jeden, ulubiony rozdział, bo wszystkie zawierają coś ciekawego. Z chęcią czym prędzej wypróbowałabym przepisy na: szafranowo- rozmarynowe fileciki z kurczaka, perski podłomyk oraz orientalną foccacię, lachmadżun (to taka turecka minipizza), dip z fety i pistacji, czy chociażby cynamonowo- cytrusowe ruloniki z kremem migdałowym. Póki co upiekłam aromatyczne ciasto marchewkowe z pistacjami, migdałami i wiórkami kokosowymi, które baaaardzo wszystkim smakowało. (Przepis tutaj).

Każdy przepis opatrzony jest krótkim wstępem (historią jego powstania lub zwykłą ciekawostką).

Składniki użyte do poszczególnych dań są łatwo dostępne na naszym rynku (w dużych marketach z pewnością wszystko znajdziecie, co potrzeba), a sposób wykonania przepisu jest napisany bardzo prostym językiem. Jest także dosyć szczegółowo opisany, więc nawet osoba ucząca się gotować, nie powinna mieć problemów z przygotowaniem dań.

Fotografie potraw dołączone do przepisów są apetyczne, w lekko romantycznym stylu.

Na samym końcu książki znajduje się tradycyjnie indeks ułatwiający wyszukanie danego przepisu.

Książka ‚Persiana’ jest jedną z ciekawszych książek, które pojawiły się ostatnio na naszym rynku wydawniczym. Polecam ją osobom, które potrzebują małego odświeżania w kuchni oraz takim, którzy poszukują nowych, kulinarnych wyzwań.

/wpis powstał przy współpracy z wydawnictwem Insignis/

Comments are closed.

  • Wszystkie zdjęcia i teksty zamieszczane na tym blogu są mojego autorstwa. Nie zgadzam się na ich kopiowanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody. Dz. U 1994 nr 24 poz.83
  • Kategorie