Święto Chleba w ZEnr3 w Zielonej Górze (edycja III)

święto chleba 2015 (19)

„Cieszmy się ze święta, zacierając ręce, aby takich imprez było u nas więcej!” (G.Lesicka)

święto chleba 2015 (9)

Planowanie tak dużego wydarzenia nie da rady zrobić w jeden dzień.

Ani w tydzień.

Potrzeba do tego prawie całego miesiąca, odpowiednich osób i doświadczenia.

A my miałyśmy to wszystko!!!!

Dzięki olbrzymiej pracy, energii i chęci dokonałyśmy czegoś wielkiego:

19 października 2015 roku zorganizowałyśmy trzecią edycję Święta Chleba w naszej szkole (tj. w Zespole Edukacyjnym nr 3 w Zielonej Górze).

Każda z nas miała wyznaczone inne zadanie: Ewa pomagała zaplanować zajęcia i przyporządkować opiekunów do poszczególnych nauczycieli, Gosia zajęła się wydarzeniem od strony artystycznej, tj. przygotowała plakat, podziękowania dla naszych partnerów oraz na zmianę z Dorotą- pomagała nam piec bułeczki i rogaliki. Dorota, również odziana w kuchenny fartuch, energicznie pomykała szkolnymi korytarzami z gorącymi wypiekami. Dwie Karolinki przemieniły swoją salę lekcyjną w mini skansen, w której prowadziły prelekcje dla poszczególnych klas. Natomiast ja prowadziłam warsztaty kulinarne wraz z piekarzem Krzysztofem oraz próbowałam wszędzie dotrzeć tego dnia ze swoim aparatem!

święto chleba 2015 (13)

Noc poprzedzająca wydarzenie była dla mnie wyjątkowo krótka. Spałam tylko przez chwilę, ponieważ to właśnie mi przypadło w udziale wyrobienie ciasta z 10 kg mąki. Przyznaję, nie obyło się bez stresu, bo z takiej ilości produktów wyrabiam ciasto raz do roku:-). Na szczęście wszystko się udało i bladym świtem pojawiłam się z ciężkimi misami z wyrośniętym ciastem w szkole.

Chwilę po mnie pojawiła się reszta ekipa oraz moi dzielni wychowankowie z klasy 5c.

święto chleba 2015 (10)

święto chleba 2015 (11)

„Poniedziałek rozpoczął się dla mnie zdecydowanie wcześniej niż zwykle, ale kiedy przyszłam okazało się, że inni byli szybsi ode mnie 🙂. W szkole na pierwszym piętrze rozchodził się kuszący zapach świeżego pieczywa, zaostrzając wszystkim apetyt” (mówi Gosia Lesicka).

Ustawiliśmy stoły, dekoracje, stare skrzynki, włączyliśmy mały piekarnik, po czym… zgasło światło. Nastała ciemność na naszym piętrze… . Prądu już co prawda tego dnia niestety nie udało się włączyć, ale zachowałyśmy zimną krew i pieczywo w całości zostało upieczone w naszej szkolnej stołówce!

Z samego rana rozpoczęła się dostawa towarów- zaczęły zjeżdżać do nas świeżo upieczone bochenki chleba od zaprzyjaźnionych piekarni, a także bochenki i bułeczki przygotowane przez naszych uczniów i nauczycieli.

święto chleba 2015 (17)

święto chleba 2015 (5) święto chleba 2015 (4)

święto chleba 2015 (12)

Stoły zostały zapełnione także olbrzymią ilością dodatków zamkniętych w słoiczkach pod postacią dżemów, ogórków konserwowych, a także smalcu, który chyba się cieszył największą popularnością!

święto chleba 2015 (6)

święto chleba 2015 (7)

święto chleba 2015 (8)

Wyznaczeni uczniowie opiekowali się poszczególnymi stoiskami. Każdy wiedział, jakie zadania do niego należą i każdy wywiązał się w 100% ze swoich obowiązków.

Byłam bardzo dumna z moich dzieciaków!

święto chleba 2015 (39) święto chleba 2015 (30) święto chleba 2015 (20) święto chleba 2015 (16) święto chleba 2015 (15) święto chleba 2015 (14)

Podczas gdy odbywała się degustacja, poszczególne klasy 4-6 przychodziły do mnie na warsztaty kulinarne. W tym roku moją prawą ręką był Krzysiek, dzięki któremu uczniowie nauczyli się nie tylko jak formować ciasto w kształt bułeczki, ale także jak zrobić chałkę, rogaliki oraz… ciasto na pizzę! To były wyjątkowo pouczające zajęcia!

święto chleba 2015 (38)

święto chleba 2015 (31)

święto chleba 2015 (33)

święto chleba 2015 (35)

„Zostałem zaproszony na obchody Święta Chleba w Zespole Edukacyjnym nr 3. Starałem się przekazać wiedzę, którą posiadam na temat wyrobu ciasta, wypieku chleba. (…) Podczas zajęć każdy uczeń mógł zrobić i „ozdobić” własną bułkę. Bardzo mi się podobała możliwość pracy z dziećmi” (mówi Krzysztof Kopaczyński).

święto chleba 2015 (40)

Każda przygotowana bułeczka była podpisana tak, by potem z powrotem trafiła w odpowiednie ręce.

„Przygotowane własnoręcznie pieczywo nosiłam na blachach do kuchni, by po kilkunastu minutach przynieść uczniom świeże, cieplutkie wypieki” (mówi Gosia Lesicka).

święto chleba 2015 (32)

święto chleba 2015 (36)

„Piekarnik nastawiony na 200 stopni i …. czekam. Na co? Na wspaniałe, pomysłowe, piękne bułeczki, których autorami byli uczniowie klas IV – VI. Sygnał otrzymywałam od Kasi Sadłowskiej (pierwszej przodownicy bułkowych pomysłów) albo od Krzysztofa Kopaczyńskiego (najwspanialszego piekarza na świecie). Po owym sygnale, zabierałam przecudnych wdzięków bułeczki, które równiutko poukładane i podpisane zostały na blaszce. I wędrowałam do podziemnych korytarzy, w których mieści się nasza najwspanialsza na świecie kuchnia i wspaniały piec, z którego po 20 minutach wyskakiwały rumiane pieczywka. Dostarczałam je w ręce doręczycieli bułkowego szaleństwa. Ów doręczyciel dostarczał bułeczki autorom” (mówi Dorota Konopacka).

święto chleba 2015 (34)

święto chleba 2015 (37)

Tego dnia miały miejsce także prelekcje dla nieco młodszych uczniów pod hasłem „Od ziarenka do chleba”.

Podczas zajęć uczniowie poznawali rodzaje zbóż uprawianych w Polsce. Uczyli się odróżniać kłosy i ziarna pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Mogli dotknąć i powąchać mąki z różnych przemiałów (żyto łamane, razowa typ 2000 i 1850 i pszenną typ 540). Wysłuchali historii o zbiorze zbóż, młóceniu go cepami, mieleniu w żarnach, przesiewaniu przez sita i wreszcie o wyrobie ciasta chlebowego w nieckach i dzieżach oraz o wypiekaniu go w piecu chlebowym. Dzięki uprzejmości pani Ireny Soppa – z Muzeum Etnograficznego w Ochli nasza opowieść była ilustrowana zabytkowymi, drewnianymi sprzętami: cepem, grabiami, sitami, nieckami do wyrobu ciasta chlebowego, dzieżą. Uczniowie obejrzeli też prezentację dotyczącą zbóż i produktów z nich powstających” (mówi Karolina Kopaczyńska).

święto chleba 2015 (1)święto chleba 2015 (3)święto chleba 2015 (2)

„Dzieci zobaczyły, jak można wykorzystać cep do młócenia, do czego służą żarna, niecki, sita, dzieża. Poznawały też i mogły dotykać różne rodzaje ziaren zbóż ich kłosy, wiechę owsa. Zobaczyły też jak wygląda mąka z otrębami z pierwszego przemiału, a następnie ta sama mąką zmielona 2, 3, 4 razy. Zobaczyły tez jak wygląda proso, sorgo uprawiane w Polsce k Wrocławia, kukurydza. W warsztatach wzięli udział uczniowie klas 1-3 SP oraz grupa przedszkolna Kangurki” (mówi Karolina Szefler- Serylak).

Wychowawcy uczniów klas 1-3 również włączyli się w organizację tego dnia, za co serdecznie im dziękujemy! Razem ze swoimi dziećmi przygotowali bardzo piękne, kolorowe i zdrowe drugie śniadania.

święto chleba 2015 (25) święto chleba 2015 (24) święto chleba 2015 (23) święto chleba 2015 (22) święto chleba 2015 (26)

„Trochę inaczej Święto chleba obchodzili młodzi uczniowie z klas I – III. Otóż po prelekcji, którą prowadziły panie Karoliny, każda klasa tworzyła najwspanialsze na świecie kanapki. Do togo zadania wszyscy przygotowali się znakomicie. Wyposażeni byli w różnego rodzaju fantastyczne dodatki. Najwspanialszy jednak był moment, kiedy te kanapki znikały w małych brzuszkach” (mówi Dorota Konopacka).

Tego dnia wróciłyśmy do swoich domów wyjątkowo zmęczone… .

I wyjątkowo szczęśliwe, ponieważ dostałyśmy sporo pozytywnych komentarzy i wiemy, że to wydarzenie bardzo podobało- i dużym i małym!

A objęcie patronatu przez Gazetę Lubuską i cudowny artykuł następnego dnia na całą stronę zrobił na nas wszystkich ogromne wrażenie!!!

święto chleba 2015 (18)

_DSC0265

Kasia Sadłowska

 

Organizatorzy: Karolina Szefler-Serylak, Karolina Kopaczyńska, Krzysztof Kopaczyński, Dorota Konopacka, Kasia Sadłowska, Ewa Przykuta, Małgorzata Lesicka

partnerzy wydarzenia: piekarnia B.W. Rzepka, piekarnia Kleszczewscy, Bogutyn Młyn

patronat nad Świętem Chleba w ZEnr3 objęła Gazeta Lubuska

święto chleba 2015 (21)

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.

  • Wszystkie zdjęcia i teksty zamieszczane na tym blogu są mojego autorstwa. Nie zgadzam się na ich kopiowanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody. Dz. U 1994 nr 24 poz.83
  • Kategorie